Yapım Aşamaları

Projenin ismi : Arka Fon Ve Kaya Yapımı

Projeyi yapan : Gökhan HEPARSLAN

Projenin maliyeti 27 YTL - (Havya hariç - iki akvaryum için)

Malzemelerin temin edilebileceği yerler : Yapı marketler

 
Kullanılan malzemeler :

1- Strafor

2- Kalekim fugo pool 2900 izoflex (5kg.)

3- Filli boya derz dolgu renklendiricisi

4- Silikon ve silikon tabancası

  

Kullanılan aletler :

 
1- Maket bıçağı

2- Testere

3- Zımpara

4- Havya

5- Boya Fırçası

 
Yapım aşamaları:
 
1-) Akvaryum ölçünüzü alın. Straforunuzu, aldığınız ölçülere göre maket bıçağı yadımı ile kesin. Yine maket bıçağı, testere v.b. malzemelerle dilediğiniz kaya şeklini veriniz.
 
 
-Fotoğraf 1- 1 metrelik akvaryum arka fon çalışmasından.  
 
2-) Şekillendirdiğiniz kayaların kenarlarını zımpara yardımı ile düzelttikten sonra havya ile çeşitli yerlerini uygun şekilde yakarak doğal bir görünüm elde etmeye çalışınız.
 
 
-Fotoğraf 2- 1 metrelik akvaryum arka fon çalışmasından.  
 
3-) Straforumuzun boyanmak üzere hazırlanmış son halini görüyorsunuz.
 
 
 
-Fotoğraf 3- 1 metrelik akvaryum arka fon çalışmasından. 
 
4-) İzoflex ve dolgu derz renklendiricisinin su ile karışımından elde ettiğimiz(koyu-açık, karışım oranına göre değişir) boyamızı straforumuzun 1.kat boyası olarak uyguluyoruz ve 1 gün kurumaya bırakıyoruz.
 
 
-Fotoğraf 4- Altıgen akvaryum arka fon çalışmasından. 
 
5-) Doğal kaya görünümü elde etmek sizin hayal gücünüze kalmış. Bu aşamada ince fırça kullanarak bazı girinti ve çıkıntıları ilk kattan çok daha koyu bir ton ile boyayabilirsiniz.
 
-Fotoğraf 5- 1 metrelik akvaryum arka fon çalışmasından. 
 
6-) 2.Kat boyamızı sürüyoruz. 4.cü aşamada sürülen koyu boyaların göze batıcılığı ortadan kalkıyor ve bazı yerlerin koyu gri olması sağlanıyor. (Her boya aşamasından sonra, boyanın kuruması için 1 er gün bekleyiniz.)
 
Fonunuzu aynı işlemlerle 3-4 kat boyayınız.
Hazırladığımız harç aynı zamanda straforun su ile olan temasında koruyucu görev üstleneceğinden fon arkasına olası bir su sızıntısına karşı fonunuzun arkasını ve yanlarını da boyayınız.  
 
 
-Fotoğraf 6- Altıgen akvaryum arka fon çalışmasından. 
 
7-) Kuruyan fonunuzu akvaryumunuza ve silikon yardımı ile sabitleyiniz. Hava hortumunu kaya arkasındaki boşluğa vererek, Altıgen akvaryumum için yapmış olduğum 3 ayrı parçanın birleşmesi için boşluklara taş doldurdum ve silikonla kapattığım yerlerin üzerini tekrar boyadım. Ve tüm kenarlarını silikon yardımı ile akvaryumuma sabitledim. Açık gri duran kayamız sizi yanıltmasın. (su doldurduğumuzda ince işlediğiniz yerlerin ve kaya rengimizin nasıl koyulaştığını göreceksiniz.
 
 
-Fotoğraf 7- Altıgen akvaryum arka fon çalışmasından.
 
 
 
8-) Filtreniz çalışır durumda ve akvaryumun suyu dolu olarak 1 hafta bekletiniz...  5.ci yada 6.cı gün en az bir kere su değişimi yapınız. 
 
 
 
 
 
1 Metrelik ve Altıgen akvaryum için yapılan diğer Arka Fon ve Kayalık fotoğraflarını Fotoğraf Galerisi ' nde bulabilirsiniz.
 
Ziyaret ediniz:
 
Fon Yapımı (Altıgen)
 
Fon Yapımı (Metrelik)
 
Arka Fon (Altıgen)
 
Arka Fon (Metrelik)
 
 
FARK:
 
 
Çalışmalarınızda başarılar dilerim...